6 ηθοποιοί που μίσησαν τις ταινίες τους
![sound of music sound-of-music](/fu/t/40231/1200/10000/00000000004fc817/1/sound-of-music.jpg)
Μερικές είναι κλασικές. Είναι βραβευμένες ακόμη και με Oscar αλλά για τους πρωταγωνιστές τους ήταν απλά μία πολύ κακή επιλογή.
Ο Sylvester Stallone απλά μισεί την κωμωδία «Ο μπάτσος…της μαμάς». Και μεταξύ μας δεν έχει άδικο. Η εύπεπτη, σχεδόν χαζή κωμωδία του 1992, είναι αρκούντος ανεκτή για Κυριακή μεσημέρι, αν και η «μαμά» Estelle Getty είναι απολαυστική.
Την ίδια άποψη έχει και ο Sly , ο οποίος έχει πει «Έχω κάνει πραγματικά απαίσιες ταινίες. Το «Ο μπάτσος…της μαμάς» (Stop! Or My Mom Will Shoot) ήταν η χειρότερη. Αν ποτέ θελήσετε να κάνετε κάποιον να ομολογήσει έναν φόνο απλά βάλτε τον να παρακολουθήσει την ταινία. Σε 15 λεπτά θα το έχει κάνει».
![](/fu/p/40232/300/10000/00000000004fc81b/1/star-wars.jpg)
Από την άλλη πλευρά, λίγοι είναι αυτοί που θα πιστέψουν ότι ο Alec Guinness μισεί το …Star Wars. Ο Πόλεμος των Άστρων με τα εκατομμύρια των φανατικών οπαδών ανά τον κόσμο έχει έναν ισχυρό «εχθρό». Τον ίδιο του τον πρωταγωνιστή, ο οποίος είχε δηλώσει για το «Star Wars: A New Hope» :
«Εκτός από τα χρήματα, μετανιώνω που συμμετείχα σε αυτό το φιλμ. Μου αρέσουν οι συμπρωταγωνιστές αλλά δεν είναι δουλειά ηθοποιού, οι διάλογοι- οι οποίοι είναι αξιοθρήνητοι- αλλάζουν, χωρίς να βελτιώνονται και θεωρώ τον εαυτό μου μεγάλο και χωρίς επαφή με τη νεότερη γενιά».
Αυτόν που δεν αδικώ καθόλου είναι τον George Clooney, που αποκηρύσσει το «Batman & Robin». Απαίσια ταινία, σχεδόν γελοία ακόμη και για παιδιά. Σε αυτό συμφωνεί και ο Clooney, που είχε δηλώσει με χιούμορ «Νομίζω ότι ίσως και να σκοτώσαμε το franchise (της ταινίας)».
![](/fu/p/40233/300/10000/00000000004fc81e/1/hoskins.jpg)
Εκείνος ο οποίος όμως μάλλον δυσκολεύτηκε να συγχωρέσει τον εαυτό του (και κανείς δε θα μάθει ποτέ αν όντως τα κατάφερε τελικά) για την κακή επιλογή του ήταν ο Bob Hoskins για την ταινία «Super Mario Brothers». Σε μία συνέντευξή του, ο γνωστός ηθοποιός είχε τον εξής διάλογο με τον δημοσιογράφο «Ποια είναι η χειρότερη δουλειά που έχετε κάνει; Το Super Mario Brothers. Ποια ήταν η μεγαλύτερη απογοήτευσή σας; Το Super Mario Brothers. Αν μπορούσατε να αλλάξετε κάτι από το παρελθόν σας, τι θα ήταν αυτό; Δε θα έκανα το Super Mario Brothers». Σταθερός και απόλυτος.
Την ταινία «Reindeer Games» του 2008 τη θυμάστε; Λογικά όχι. Γιατί να τη θυμάστε άλλωστε; Η ταινία αυτή βέβαια του John Frankenheimer ξεκίνησε καλά. Με τους Ben Affleck, Gary Sinese και Charlize Theron στους πρωταγωνιστικούς ρόλους κανείς δεν περίμενε τέτοια αποτυχία. Και η Theron το λέει πλέον ευθαρσώς «Το Reindeer Games δεν ήταν μία καλή ταινία».
![](/fu/p/40234/300/10000/00000000004fc821/1/plummer.jpg)
Αυτός που έκανε εντύπωση πάντως ήταν ο Christopher Plummer. Ο βραβευμένος με Oscar ηθοποιός μισεί τη …Μελωδία της Ευτυχίας. Η ταινία του 1965 που θεωρείται πλέον κλασική, έχει ως συμπρωταγωνίστριά του την υπέροχη Julie Andrews, έχει κερδίσει 5 Oscar και ηχεί στα αυτιά όλων μας το «So long, fairwell», για τον Plummer δεν είναι τίποτα άλλο από μία κακή επιλογή.
Ή καλύτερα όπως χαρακτήρισε ο ίδιος το φιλμ παραφράζοντας τον τίτλο του «The sound of music», «The sound of mucus», ο ήχος της βλέννας δηλαδή. Μάλιστα, ο Plummer μισεί τόσο πολύ αυτή την ταινία που αρνήθηκε να παρευρεθεί στο reunion του καστ το 2005.