«Και Λέγε Λέγε»: Η Λένα Κιτσοπούλου σε ένα μανιφέστο στη σκηνή της Φρυνίχου
![και λέγε λέγε © kai-lege-lege--](/fu/t/199575/1200/10000/00000000005e2e44/1/kai-lege-lege.jpg)
Το έργο ΚΑΙ ΛΕΓΕ ΛΕΓΕ είναι ένα μανιφέστο για την μεσογειακή διατροφή και για την κατάρα που μας έχει βρει να λιώνουν οι πάγοι ο ένας μετά τον άλλον.
Μια γυναίκα με λεοπάρ ρόμπα, ένας άντρας με λεοπάρ πιτζάμα, το βασικό ζευγάρι του έργου μοιράζεται τα πάντα, από έρωτα τρελό. Όταν αυτός φοράει λεοπάρ από κάτω, αυτή φοράει λεοπάρ από πάνω. Ο γυμναστής τους, ο personal trainer, παρ’ όλον τον καρκίνο του πνεύμονα που φαίνεται να εξαπλώνεται, δεν κόβει το κάπνισμα, από έρωτα κι αυτός, από νταλκά που λέμε. Δεν μπορεί να ξεπεράσει τη σχέση που τον σημάδεψε, την ψηλή μελαχρινή Κύπρια που αυτοκτόνησε από έρωτα στο κρεβάτι του. Όχι όμως από έρωτα γι’ αυτόν, αλλά από έρωτα για τον νεαρό πρόξενο που ωωωωω, συμφορά και οϊμέ και γαμώ τη ζωή που του έτυχε κι αυτουνού, είναι κολλημένος με τα βινύλ ρούχα και αξεσουάρ, ταξιδεύει στο Βερολίνο τουλάχιστον μία φορά το μήνα για να γαμηθεί στον χορό, να γαμηθεί στο έξω, να τινάζει όλη μέρα κι όλη νύχτα τα βινύλ ρούχα του στο Berghain. Από έρωτα κι αυτός, από έρωτα που του έχει πάρει το κεφάλι.
![](/fu/p/199576/1200/10000/00000000005e2e47/1/kai-lege-lege--.jpg)
Η παράσταση έχει δυνατούς κρότους, λόγια που δεν λέγονται εύκολα και είναι ακατάλληλη για άτομα άνω των πέντε ετών, μιας και μέχρι τα πέντε γίνεται η διαμόρφωση του ατόμου. Προτείνεται στα παιδιά σας να ξεκινάνε ασυνόδευτα από τα σπίτια σας, έτσι, για να δοκιμαστεί η αυτονομία τους.
![](/fu/p/199577/1200/10000/00000000005e2e4a/1/kai-lege-lege-.jpg)
Κείμενο - Σκηνοθεσία: Λένα Κιτσοπούλου
Σκηνικά - Κοστούμια: Μαγδαληνή Αυγερινού
Φωτισμοί: Νίκος Βλασσόπουλος
Βοηθοί Σκηνοθέτριας: Μαριλένα Μόσχου, Σαββίνα Τσάφα
Φωτογραφίες: Τάκης Διαμαντόπουλος
Ηθοποιοί: Λένα Κιτσοπούλου, Γιάννης Κότσιφας, Ιωάννα Μαυρέα, Πάνος Παπαδόπουλος, Θοδωρής Σκυφτούλης, Γαλήνη
Χατζηπασχάλη.
Συμπαραγωγή: Θέατρο Τέχνης - Constantly Productions
![](/fu/p/199578/1200/10000/00000000005e2e4d/1/takis-diamantopoulos.jpg)
Θέατρο Τέχνης - Σκηνή Φρυνίχου
Μάιος 2024